понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają role ogrodzenia, tymczasem często służą i za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenie z PCV stawia się w słonecznych elementach, w których w mgnieniu oka wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Dużo uroku maja także takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, tymczasem chcą tez sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia PCV zdołają być bardzo smukłe, chociaż należny je regularnie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie aranżuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC z Proszowic stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий