среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastikuOlkusza na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na plot PCV na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również siekać na sześciany o równych konturach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenia z plastyku na plot i bramę ze sztachet konstruuje się z kamieni przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nierównych kształtach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, aby forma każdego następnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий